Život bez lepku

Když se řekne slovo obilovina, většina z nás si představí pšenici a jí podobné rostliny, což je ve většině případů správně. Už méně známý je fakt, že ne každá obilovina nutně musí obsahovat lepek. Naopak obliba bezlepkových obilovin stále více roste právě díky absenci lepku. Takové potraviny někdo nesmí kvůli intoleranci nebo se jim naopak někdo vyhýbá záměrně.

wheat-995055_960_720

Obecně bychom si mohli obiloviny rozdělit právě na lepkové a bezlepkové. Mezi ty lepkové patří žito, pšenice (včetně zdravější špaldy), ječmen a některé odrůdy ovsa. Bezlepkové obiloviny https://www.nakliceno.cz/blog-o-zdrave-vyzive/jake-zname-bezlepkove-obiloviny/zase čítají také zástupce jako proso, kukuřici, jáhly, sóju, amarant, čirok, quinou, pohanku, hnědou, červenou a černou rýži, teff a mnohé další. Pojďme si některé z nich přiblížit.

amaranth_organic_food_uncooked

  • Quinoa je jednou z nejkomplexnějších superpotravin vůbec. Obsahuje devět esenciálních aminokyselin, různé důležité enzymy, vitamíny, minerály (fosfor, železo, hořčík), antioxidanty, fytonutrienty a vlákninu. Má spoustu barevných variant – slonovinová kost, růžová, červená, hnědá i černá. Její velkou výhodou je snadná stravitelnost a jemně ořechová chuť, díky níž si ji mnozí zamilují.
  • Proso (jáhly) je z 15 % tvořeno bílkovinami, dále obsahuje spoustu vlákniny, esenciální aminokyseliny, vitamíny skupiny B a minerály, kterými je železo, hořčík, draslík a fosfor). Sehnat jej můžeme v podobě žlutých kuliček, které vynikají skvělou lehce nasládlou ořechovou chutí.
  • Pohanka obsahuje esenciální i neesenciální aminokyseliny, spoustu minerálů (vápník, železo, hořčík, mangan, zinek, měď), antioxidanty a vlákninu.
  • Amarant nebo česky laskavec obsahuje velké množství bílkovin, dále železo, hořčík, vápník, draslík, riboflavin, vitamín E a vlákninu a esenciální aminokyseliny. Sehnat jej můžeme v podobě mouky, semínek či vloček.
  • Polenta neboli kukuřičná mouka obsahuje bílkoviny, železo a další minerály. Přirozeně se ale jedná o sacharid, takže není zcela vhodný pro lidi bojující s nadváhou.

Rate this post

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup