Kočka senior

Nejčastější mazlíčci v našich domácnostech. Hebký kožíšek a láska, kterou nám vrací v podobě předení a lísání je jejich odměnou za naši péči. Pravdou je, že když si kočku vychováváme od malinka, tak se již známe natolik dobře, že si rozumíme snad jen pohledem. Stejně tak, jako jsme ale přistupovali s péčí a důsledností ke kotěti, tak ke kočičímu seniorovi to nebude rozhodně jiné.
modrooká kočka
Bude vyžadovat sice odlišnou, ale také speciální péči, která nebude pouze v podávání potravy. Měli bychom si uvědomit, že stárnou rychleji, než my a tak se zkrátka jejich průběhu procesu života nevyhneme. Kočka pokud bude žít v domácnosti a budeme o ni pečovat s láskou, se dožívá třeba až dvaceti let svého života. Je to samozřejmě hodně individuální, jelikož její vitalitu ovlivňuje dědičnost, rasa, správná strava, ale i životní styl.
ležící číča

Strava

Ve stáří začne kočka ztrácet chuť k jídlu, jelikož jí přestávají fungovat čichové buňky, které jsou ale právě u nich velmi důležité. Zpočátku pomůže jídlo ohřát, stačí jen tak mírně, ona se znásobí vůně a tím i chuť. Bohužel se bude muset změnit i trochu strategie a dávat to třeba i na vícero míst, kde po bytě všude chodí. Také není moc dobré, aby se hodně předkláněla, spíš je vhodné dávat misky do úrovně krku. Pokud jsme doposud měli naučenou zásadu jedenkrát nebo dvakrát denně dávat krmení, nyní musíme být tolerantní a misky s jídlem nechávat po celý den nějakým způsobem naplněné, aby kdykoliv se mohla najíst. Kočičí důchodce potřebuje nyní krmivo s dostatkem vlákniny, což je velký bojovník v oblasti zácpy. Zároveň není vhodné krmivo s vysokou energetickou hodnotou, aby zbytečně nenabírala na váze. Moudré je přidávat jí do jídla rybí tuk.
zrzavá kočička

Zdravotní stav

Stejně tak jako u lidí, je nutné sledovat zdravotní stav a při problémech navštívit zvěrolékaře. Je dobré si udělat čas tak 2x do roka a nechat kočičího miláčka prohlédnout, mnohdy se mu tím prodlouží život. Takže změna chování, péče o srst, chození na vyhrazený záchod, nechutenství a jiné změny mohou být i příznaky velmi vážných chorob. Ani zvířatům se nevyhne cukrovka, onemocnění štítné žlázy, ledvin, střevní problémy nebo rakovina. Staré kočky milují teplo a více spinkají, tak jim to rádi dopřejeme. 

Rate this post