Co jste nevěděli o hroších

o   Ačkoliv na první pohled může působit neohrabaným a ospalým dojmem, ve skutečnosti je hroch agresivní zvíře, které útočí bez varování a to i na člověka, navíc v běhu dokáže vyvinout rychlost srovnatelnou s nejlepšími sprintery světa
dva hroši
o   Překlad latinského názvu zní „říční kůň
o   Každý rok usmrtí na 400 lidí, což z něj činí člena první desítky největších zvířecích zabijáků, moskytům s třemi miliony obětí se však nevyrovná. Vůbec nejagresivnější jsou samice, které se starají o mláďata. Pokud vás hroch napadne, je vaše šance na přežití téměř nulová.
o   Má 40 zubů, jeho špičáky jsou velmi ostré a dlouhé, měří až 70 cm a váží 4 kilogramy. Svou tlamu dokáže rozevřít až do úhlu 150 stupňů. Dokáže překousnout dospělou krávu. Ve vodě své oběti topí, na souši je ušlape, přitlačí na zem a udupe.
hroch obojživelný
o   Mláďata jsou lákadlem pro krokodýly, pokud však mládě napadnou či usmrtí, velmi často je čeká rychlá pomsta.
o   Většinu času tráví ve vodě, často ponořený tak, že není na první pohled patrný. Během dne uplave až 30 kilometrů a na jedno nadechnutí vydrží pod vodou až deset minut. Ve vodě se hroši i rozmnožují a rodí. Vodu, jezera a močály opouští až po setmění, kdy už nepálí horké africké slunce. Denně sežere ať 50 kg zeleně, během pastvy nachodí až 10 kilometrů. Pokud se rozeběhne, vyvine rychlost až 33km/h.
hroch ve vodě
o   Ve volné přírodě žijí tito savci dnes pouze v subsaharské Africe. Dospělý samec měří až 5 metrů a váží i čtyři tuny. V přírodě se dožívají asi 40 let, v zoologických zahradách žijí i o dvacet let déle. V přírodě nemá v podstatě nepřátele, přesto je kvůli lidem ohroženým druhem.
o   Je býložravec, jen občas si do jídelníčku zařadí nějakého vodního měkkýše či mršinu krokodýla.
o   Žijí ve stádech, které se skládají z deseti až sta členů. Skupina bývá vedena jedním dominantním samcem. On ostatní samce toleruje pouze tehdy, pokud se chovají vůči němu podřízeně.

Rate this post