Klimatické změny mohou razantně zvýšit cenu piva

Česko je zemí pivařů, k tomu není třeba deklarovat výsledky statistických průzkumů. Pivo je českým národním mokem, a kdybychom ze dne na den naráz s jeho konzumací přestali, zkrachovalo by několik desítek tisíc hospod, restaurací, dokonce i některé hotely a penziony.

klasy ječmene

V průměru vypije každý muž v naší zemi v průběhu roku zhruba necelých 200 litrů nahořklého moku, to je přibližně jedno pivo denně. Pro národní hospodářství to také znamená značný příjem, k tomu je nutné zároveň připočítat obrovský objem piva jako vývozního artiklu. O naše výrobky je ve světě obrovský zájem a pravděpodobně tomu bude i v budoucnu. I když…
sud na pivo

Klimatické sucho může vést k poklesu úrody ječmene

Za posledních dvacet let se zvýšil počet malých pivovarů na trojnásobek a většina podniků úspěšně prosperuje. To by se však mohlo za několik desítek let změnit. Vlivem rostoucího počtu změn klimatu na severní polokouli a stoupajícímu trendu velkého sucha a extrémních letních teplot dochází k úbytku spodních vod a k poklesu úrody obilovin, zvláště pak ječmene. Právě ječmen je citlivý na extrémní sucha a nedostatek závlahy již v současné době vede ke ztrátám ve výnosech.

Podle některých klimatologů se období sucha podepíše na úrodě i v budoucnu a lze očekávat, že se to promítne i na tomto lahodném moku. Ječmen je klíčovou surovinou pro jeho produkci a to se projeví zejména v pivovarnických regionech, jimiž jsou kromě Česka i Irsko, Belgie a Německo. V zámoří se očekává, že v budoucnu poklesne spotřeba piva zhruba o třetinu, v Evropě dokonce až o téměř 40 procent. K ještě většímu snížení konzumace by mohlo vést i přednostní využití ječmene pro potravinářské účely pro výrobu mouky a následně pečiva.   
kytky u piva

Cenová politika závisí na úrodě

Problém budou s velkou pravděpodobností vnímat samotní konzumenti. Cena tohoto nápoje by totiž mohla vyrůst na neuvěřitelných tři sta korun za půllitr. Při této představě tuhne českým pivařům úsměv na rtu, víkendové posezení v restauraci s přáteli by pak mohlo přijít na pěkných pár tisíc a propít celou výplatu by pak bylo velice snadné.


Rate this post