Jakými způsoby se zpevňuje skleněné zábradlí

Nepostradatelnou součástí každého balkónu i schodiště je zábradlí. A z velmi dobrého důvodu – podstatně zvyšuje bezpečnost těchto míst. U schodů zároveň pomáhá s výstupem. Není tedy divu, že i v zákoně je zakotvena povinnost je zde postavit.

Lidé jej však považují za něco samozřejmého. A není divu, naprostá většina z nás se s ním setkává denně, a tak se stalo tak samozřejmou součástí našich životů, že mu téměř ani nevěnujeme pozornost. Jistě, někdy ji upoutá například svým zvláštním zpracováním, ale to se stane jen málokdy.

schodiste2

Nelze se tedy divit, že si ani příliš nevšímáme, z jakých různých materiálů bývá vyrobeno. Ačkoliv zdaleka nejběžnější jsou stále kov a dřevo, případně jejich kombinace, stále běžnějším se stává i skleněné zábradlí.

To najdeme například v obchodních centrech, kde umožňuje volný výhled po všech obchodech v okolí, což je pro jejich majitele velmi důležité. Avšak je jasné, že musí splňovat i určité bezpečnostní standardy. Jakým způsobem tedy zajistíme, aby se sklo nerozbilo při prvním nárazu?

balkon1

Toho se dosahuje hned několika způsoby. Jedním z nich je použití speciálního tvrzeného skla, které je podstatně odolnější než to, které máme například v okně. Můžeme se samozřejmě ptát, proč se nepoužije například plexisklo, a odpověď zní, že nevypadá tak dobře a jeho údržba je těžší.

Ovšem silnější sklo ani zdaleka nestačí. Proto je na něj umístěna průhledná fólie. Ta jedna usnadňuje údržbu, neboť na ní tak neulpívají otisky prstů, a zároveň v případě rozbití skla drží vše pohromadě a zabraňuje tomu, aby se střepy rozlétly do širokého okolí.

Je tedy vidět, že bezpečnosti je zde věnována velká pozornost. A není divu, žádný majitel stavby nechce platit léčebné výlohy, ušlý zisk a další člověku, který se na jeho pozemku zranil jen proto, že neučinil dostatečná bezpečnostní opatření. To za to jednoduše nestojí.

Rate this post