Jak dobře znáte moruši? Tohle ovoce byste určitě měli vzít na milost

Moruše jsou ovocem, které bychom měli konzumovat, bohužel tomu tak ale není. Toto již skoro zapomenuté ovoce ale má blahodárný vliv na naše zdraví.

Jak dobře znáte moruši? Tohle ovoce byste určitě měli vzít na milost

Když slyšíme o moruši, většina z nás si vybaví strom a také bource morušového a samozřejmě také hedvábí. Málokomu ihned dojde, že jde také o velmi chutné a sladké ovoce, které bylo v dřívějších dobách, určitě více známější, než je dnes. To je ale obrovská škoda. Moruše jsou totiž velmi lahodnými a slaďoučkými plody, které v sobě navíc ukrývají spousty cenných látek. Přitom si toto ovoce můžete klidně začít pěstovat i u sebe na zahradě.

pexels-photo-4091186

Tradiční čínská medicína nelže

Morus alba pendula Nakliceno neboli moruše bílá je ovocným stromem, který se nejčastěji pěstuje v Číně. Díky tomu, že má chutné plody nebo také proto, že se využívá jako potrava pro bource morušového a následně se vyrábí oblíbené hedvábí, je známým stromem po celém světě. Postupně se z Číny dostal až do Evropy, kde se pěstuje již dlouho. I u nás je možné tyto vysoké a krátce žijící stromy vidět, nejčastěji rostou v zahradách, parcích nebo v alejích, plody moruše se u nás ale těšili oblibě spíše v dřívějších dobách a dnes jsou téměř v zapomnění. Což je ale obrovská škoda.

V tradiční čínské medicíně je moruše oblíbená pro své účinky, využívá se na léčbu únavy nebo fyzické i psychické slabosti, dále slouží k léčbě ledvin, ke snížení krevního tlaku, jako prevence proti rakovině, proti nespavosti i na léčbu chudokrevnosti. Moruše obsahuje totiž vlákninu, bílkoviny i přírodní cukry, vitamíny, minerální látky a co je také podstatné, neobsahuje žádný tuk, proto se hodí i jako pochoutka během redukčních diet.

pexels-photo-5425023

Vypěstovat lze i na zahradě

Moruše jsou skutečně prospěšné pro naše zdraví, v čerstvé podobě se ale obvykle nedají sehnat v obchodech, protože plody po sesbírání velmi rychle uhnívají, musí se tedy skutečně rychle zkonzumovat. Z toho důvodu se nejčastěji suší, sušené plody vydrží, přidávat se mohou do sladkých jídel, do kaší, jogurtů nebo směsí například s oříšky a ovesnými vločkami.

Pokud byste si chtěli moruši vysadit i na svou zahradu, určitě neprohloupíte. I když tento strom žije poměrně krátce, dorůstá se do úctyhodné výšky a není nijak náročný na pěstování. Má však rád hodně sluníčka. Toto lahodné a zdraví prospěšné ovoce tak můžete mít kdykoliv po ruce, protože čerstvé chutná nejlépe.

Rate this post