Co s nepoužitelným elektrospotřebičem?

Současnost nahrává ekologii a rozhodně je tomu dobře. Pokusit se zlepšit životní prostředí je nejen pro náš druh naprosto zásadní. Proto recyklujeme papír, sklo i plat. Nutno dodat, že Česká republika je na tom ze všech států EU nejlépe a tento primát si drží už delší dobu. Většina Čechů tak ví moc dobře, co dělat se standardním odpadem, ale kam s pokaženým elektrospotřebičem? Je zcela zřejmé, že do běžného odpadu určitě nepatří. Odpověď je jednoduchá, vyhodit ho do sběrného dvoru, kde se o něj už dobře postarají. Obavy, že by tato služba byla zpoplatněna, nejsou namístě. Tento poplatek je zahrnut již do ceny každého elektrospotřebiče.

televize

Pořád existuje mnoho lidí, kteří vyřazený elektrospotřebič prostě položí k popelnicím v lepším případě nebo ho hodí někde do křoví v tom horším. To není vhodné jak z estetického, tak hlavně ekologického hlediska. Elektrické spotřebiče totiž obsahují celou řadu toxických látek, které se mohou dostat do půdy a tím pádem mohou poškodit i rostliny, případně vodu v řece nebo jezeře. Z jednoho kusu se příroda určitě nezhroutí, ale jakmile jich přibude několik navíc, může vzniknou závažnější problém. A kdyby to tak dělal každý, můžeme se rovnou stěhovat na jinou planetu. Naštěstí za takové chování se udělají dosti mastné pokuty.

stará televize

Důležité je také vědět, co všechno se pod pojmem “elektrospotřebič“ myslí. Není to jen mikrovlnná trouba, kávovar nebo třeba televize, ale prakticky vše na elektřinu. A to i drobnosti jako jsou sluchátka do počítače nebo mobilu. Do této množiny jsou ale zahrnuty i různé hračky v podobě elektrických autíček, zvířat nebo vláčků. Je toho opravdu hodně a kdyby se vše mělo vyhodit jen tak do stoupy, asi bychom si krásy přírody příliš dlouho neužívali. Recyklovat elektrospotřebiče je jednoduché, a navíc není kvůli tomu nutné vážit cestu až do nejbližšího sběrného dvoru. V mnoha městech existují speciální označené kontejnery, které jsou určené pro vyhazování elektrických přístrojů přímo určené .

Rate this post