Zatočte s plísní

Jakákoli plíseň, ať již na potravinách nebo zdech místností, ohrožuje naše zdraví. Zdravotní problém může představovat především pro astmatiky, alergiky a osoby s dýchacími problémy. Ani zdravému člověku dýchání sporů, které se z plísně uvolňují, rozhodně neprospívá. Bohužel ve starých zástavbách, koupelnách, vlhkých nebo málo větraných místnostech nás může plíseň nepříjemně zaskočit. Abyste se snažili tvorbě plísní předejít, pořiďte si vlhkoměr. Získáte přehled o optimální vlhkosti v místnosti. Ta by se měla pohybovat okolo 50%. V případě vyšších hodnot se vlhkost pokuste snížit.

kapající kohoutek

Nejdůležitější je pravidelné a časté větrání. Ideální období je léto, kdy můžete mít okna za slunného počasí otevřena celý den. Pokud je to možné, udělejte průvan. Naopak prší-li venku a je mlhavo, nevětrejte. Vlhkost vzduchu byste naopak zvýšili. Zkuste eliminovat i vlhkost, kterou si doma sami vytváříte. Nesušte prádlo v bytě. Máte-li možnost pověste ho ven nebo sušte v sušičce prádla. Při vaření zapínejte digestoř. Pářící hrnce přikrývejte poklicí. Pomohou vám také nějakou vlhkost zachytit. Používejte odvlhčovače vzduchu. Vlhkost přemění na tekutinu, kterou vylijete.

pexels-photo-220680

Co s plísní?

Pokud už jste plíseň objevili, co nejdříve ji odstraňte. Kupte si prostředek určený k likvidaci plísně a postižené místo důkladně postříkejte. Rozhodně se nesnažte plíseň odstraňovat mechanicky. Škodlivé spory by se vám dostali do vzduchu. Postup opakujte alespoň dvakrát, dokud ze zasaženého místa plíseň nezmizí. Postříkané místo nechte zaschnout. Ideální bude, když flek přemalujete malířskou barvou s protiplísňovou přísadou. U větších ploch si s postřikem nevystačíte. Bude nutné plíseň z povrchu seškrabat. Plesnivé místo navlhčete a opatrně seškrábněte. Chraňte si dýchací cesty třeba respirátorem. Na zasažené místo aplikujte hašené vápno, které poslouží jako účinná desinfekce.

Rate this post

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup