V největších afrických jezerech se nikdy nekoupejte

Kdybychom položili otázku těm z vás, co se vyznají v zeměpise, a považují se za dobrodruhy a cestovatele, jaká jsou největší jezera světa, zřejmě byste dokázali rychle a hlavně správně odpovědět. Kromě Kaspického moře a dvou největších jezer na severoamerickém kontinentu zaujímají další tři příčky rozsáhlé vodní plochy v Africe – v Keni, Tanzanii, Zambii, Malawi, Ugandě, Kongu a Burundi.

Viktoriino jezero v Africe

Zatímco jezera v Kanadě, která se nachází spíše v chladných oblastech, a kde je voda poměrně studená, ta africká mohou svádět ke koupání v průběhu celého roku. Do Afriky se vypravují stovky nadšenců i z České republiky a touží alespoň na okamžik spatřit tu krásu divoké přírody, která je nám, Evropanům, přiblížena jen na fotografiích a filmech, a zčásti i v zoologických zahradách.

sloni u jezera

Koupání v největších středoafrických jezerech se může zdát velmi romantické, ale ve skutečnosti může být i velice nebezpečné. Jistě, že tu můžete narazit na krokodýly a jiné velké predátory, ale nebezpečí se ukrývá i v samotné vodě, kde se žádný krokodýl nevyskytuje. Voda v jezerech centrální oblasti Afriky je silně kontaminována parazitickými červy, tzv. Schistosomy, kteří pronikají pokožkou do organismu hostitele včetně člověka, a v těle kladou vajíčka do cév, odkud pak pomocí ostrých hrotů unikají z krevních vlásečnic a usídlí se ve střevě, v močovém měchýři nebo v játrech. Neléčená oběť pak může zemřít na selhání ledvin či jaterní cirhózu.

Naštěstí existuje účinná léčba antiparazitálními preparáty, ale rozhodně se vyplatí jít cestou prevence a zbytečně nehazardovat se svým zdravím. Až tedy budete pobývat v centrální Africe a zláká vás vidina nádherně modravé hladiny Viktoriina jezera nebo jezera Malawi, tato místa si vyfotografujte nebo nafilmujte, ale rozmyslete si vstup do vody bosou nohou nebo dokonce koupání.

Rate this post