Monumentální horská pevnost ihned za rohem. Navštivte tvrz Stříbrná hora, jednu z největších horských tvrzí v Evropě.


Víte, že tvrz Stříbrná hora je největší památkou obranné militární architektury v Polsku? Jestli se chcete seznámit s její historií, uvidět impozantní fortifikaci a kochat se krásnými pohledy, zveme na nezapomenutelný výlet v tomto neobvyklém místě. Historie budovy Tvrz Stříbrná hora leží v malebné krajině Sudet, jde o monumentální obranné dílo, mající své kořeny v XVIII století. Postavena na základě rozhodnutí pruského krále Fridricha II na Strážní hoře, nad městečkem Stříbrná hora. Tvrz měla za úkol chránit strategicky důležité oblasti a upevnit jižní hranici Pruského státu. Její konstrukce se opíraly o moderní fortifikační řešení, jako jsou bastiony, příkopy a systém podzemních chodeb.

stříbrná tvrz

Během staletí tvrz Stříbrná hora byla svědkem klíčových událostí, od napoleonských válek až po II světovou válku. Dnes je tvrz Stříbrná hora unikátním objektem evropského kulturního dědictví a jedna z nejvýznamnějších atrakcí Dolního Slezska. Prohlídka tvrze Tvrz Stříbrná hora zavede návštěvníky hluboko do historie. Každý krok v tvrzi je setkáním s minulostí. Unikátní architektura a impozantní obranné systémy stanoví dokonalý příklad inženýrských úspěchů minulých epoch. Bastiony, obranné zdi, podzemní chodby – to vše láká příznivce historie, architektury a militarií. Tvrz je otevřena každý den a prohlídka probíhá s průvodcem.

unie

Nepochybnou zajímavostí je už samotný vzhled průvodce, který vás ve vojenské pruské uniformě z XVIII století zavede do víru historie. Prohlídka trvá hodinu a je podána velmi přístupnou formou s humorem a vtipem. Během prohlídky se dostanete do místností v srdci Donjonu, kde uvidíte repliky dobových děl, uniformy, studnu, která zásobovala objekt vodou a vojenské jizby. Vyvrcholením prohlídky je ukázka střelby ze zbraně na černý prach. Za zmínku stojí, že pro návštěvníky, kteří nemluví polsky, tvrz nabízí audioprůvodce v několika jazycích, včetně češtiny.

tvrz

Vyhlídka Na turisty, kteří si cení přírodu a panoramata, čeká milé překvapení. Okolí tvrze, která je obklopena stromy rostoucími na bitevních hřebenech a impozantní pohled z koruny Donjonu odmění námahu při dobývání Strážní hory. Rozlehlé panorama Sovích, Bardských a Stolových hor umožní zapomenout o každodenním životě. Jestli hledáte atraktivní cíl pro jednodenní výlet – brány tvrzi Stříbrná hora jsou Vám otevřeny. Více informací zde: https://forty.pl/, Projekt spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci programu česko-polské spolupráce.

5/5 - (1 vote)