Klimaktérium je jen přestup do další životní etapy

Tak, jako se žádná dívka nevyhne nástupu měsíčků, tak se zralá žena nemůže vyhnout klimaktériu. Jsou to prostě etapy života, které jsou dané a neměnné.

· Délka života se neustále prodlužuje, ale na tato období to nemá prakticky žádný vliv.

· Obě záležitosti přicházejí v podstatě ve stále stejném věku.

ženy středního věku
Dříve byla ale žena v období reprodukčního klidu už téměř stařenkou. Dnes je to žena v nejlepších letech, která si konečně může začít užívat života.
A ty rozumné to tak skutečně dělají. Konečně jim odpadá starost o rodinu a děti. Může se tedy naplno věnovat jen sama sobě, svým zájmům a pokud chce, tak i partnerovi.

To nepříjemné je jen dočasné

Nebudeme si ale namlouvat, že se nástup tohoto období obejde vždy bez nežádoucích vedlejších projevů. Lékaři dělí příznaky přechodu na akutní, pozdně fyzické a metabolické.

1) Akutní příznaky se projevují změnami nálad, ztrátou sebedůvěry a úzkostí. Často jsou doprovázeny i přejídáním. Mezi akutní příznaky patří klasické návaly horka, pocení, nevolnost, nespavost a únava.

2) Pozdně fyzické projevy – jedná se o chřadnutí a oslabení močopohlavního ústrojí, pocitu suchosti při styku. Suchost se objeví i na nehtech a vlasech. Je zapotřebí pomoci si vitamíny.

3) Pozdně metabolické příznaky se projevují kornatěním tepen, osteoporózou a řídnutím kostí. Ženy v klimaktériu jsou tedy náchylnější k různým zlomeninám.

žena ve vlně
Přesto ale není klimaktérium potřeba brát jako strašáka, který ženám pouze znepříjemní několik let života. Většinou ženy klimaktérium zvládnou dobře jak fyzicky, tak i psychicky. Jestliže si žena upraví jídelníček a bude mít dostatek pohybu, určitě vše bez problémů zvládne.

o A nejdůležitější rada na závěr – je zapotřebí najít si nějakou životní zábavu.

o Něco, co jste musela dlouho odkládat.

o Teď konečně můžete být sama sebou, tak toho využijte.

Rate this post